Search results
Results from the WOW.Com Content Network
Cost (US dollars) Notes Application fee $400 This applies only to first-time applicants. One-time capital levy $10,000 Reduction of $500 is given for every additional student enrolled from the same family. Life-centered education (LCE) program fee $20,000 Program caters for students with intellectual disabilities.
A wide range of different titles are applied to program evaluators, perhaps haphazardly at times, but there are some established usages: those who regularly use program evaluation skills and techniques on the job are known as Program Analysts; those whose positions combine administrative assistant or secretary duties with program evaluation are ...
A cost-plus contract is often used when performance, quality or delivery time is a much greater concern than cost, such as in the United States space program. [9] Cost plus contracting was expanded to include services such as engineering, consulting, and a variety of other such efforts in the 1980's.
So, in this example, write “One thousand, five hundred and 75/100” to indicate the dollar amount and 75 cents. Because the word “dollars” is printed on the check, you do not need to write ...
Actual Cost: constitutes the reasonable costs that the contractor can prove have been incurred. Target Fee : the basic fee to be paid if the Target Cost matches the Actual Cost (target profit). The Target Fee varies between the Minimum Fee and the Maximum Fee according to a formula tied to the Actual Cost (e.g. Target Fee could be 10% of the ...
The International School of Kabul (ISK) was a private co-educational K-12 school in Kabul, Afghanistan.Founded in 2003 as Kabul International Academy (KIA), the International School of Kabul provided a college-prep level U.S. (English speaking) curriculum to the children of expatriate families within the international development community and to repatriated and resident Afghans.
An LED bulb, on the other hand, costs $8 or less, lasts 25,000 hours, uses $30 of electricity over that same 23-year span, and doesn't need changing. Yes, $8 is more expensive than $1, but $201 is ...
It also essentially enabled managers to ignore the fixed costs, and look at the results of each period in relation to the "standard cost" for any given product. For example: if the railway coach company normally produced 40 coaches per month, and the fixed costs were still $1000/month, then each coach could be said to incur an Operating Cost ...