Search results
Results from the WOW.Com Content Network
Unit price information printed on supermarket shelf labels (price tickets) illustrates the quantity of product by a unit of measure (price per 100 g, price per 100 ml). Unit pricing was originally designed as a device to enable customers to make comparisons between grocery products of different sizes and brand, hence enabling informed purchase ...
In economics, a consumer unit is defined as either (1) all members of a particular household who are related by blood, marriage, adoption, or other legal arrangements; (2) a person living alone or sharing a household with others or living as a roomer in a private home or lodging house or in permanent living quarters in a hotel or motel, but who is financially independent; or (3) two or more ...
According to the U.S. Energy Information Administration (EIA), "Electricity prices generally reflect the cost to build, finance, maintain, and operate power plants and the electricity grid." Where pricing forecasting is the method by which a generator, a utility company, or a large industrial consumer can predict the wholesale prices of ...
A distribution board (also known as panelboard, circuit breaker panel, breaker panel, electric panel, fuse box or DB box) is a component of an electricity supply system that divides an electrical power feed into subsidiary circuits while providing a protective fuse or circuit breaker for each circuit in a common enclosure.
For the consumer, price is only one part of total cost of a product. The consumer has the additional costs of transportation, usage and eventually, disposal of the product. Together, these costs are referred to as the total customer cost (TCC). In contrast to price, which is a producer-oriented concept, TCC focuses on the consumer and includes ...
In retail, unit price is the price for a single unit of measure of a product sold in more or less than the single unit. [2] The "unit price" tells you the cost per pound, quart, or other unit of weight or volume of a food package. It is usually posted on the shelf below the food.
The logic behind this is simple. If a utility's revenue requirement is $10 million, and it expects to sell 100 million units, the rate per unit is $0.10 cents/unit. If the utility actually sells 100 million units at $0.10 cents/unit, it will collect its $10 million revenue requirement.
Total costs = fixed costs + (unit variable cost × number of units) Total revenue = sales price × number of unit These are linear because of the assumptions of constant costs and prices, and there is no distinction between units produced and units sold, as these are assumed to be equal.