Search results
Results from the WOW.Com Content Network
Then, in 1953, riding the cowboy and Indian craze of the time, Roy Rogers and Dale Evans parlayed their popular Western-themed TV show into a lunch box, which sold 2.5 million units in its first ...
Lunch box and vacuum bottle owned by Harry S. Truman A collection of lunch boxes for school students Insulated thermal bag with ice packs. A lunch box [1] [2] [3] (or lunchbox) [4] [5] [6] is a hand-held container used to transport food, usually to work or to school. It is commonly made of metal or plastic, is reasonably airtight and often has ...
Entries for a box social at a public library. The practice had fallen out of favor with young people in the 1970s–1990s, but has seen some resurgence in recent years. The rules today have become less rigid. Men now provide boxes as well, but the goal remains the same: raising money for a school, church, or civic project. [citation needed]
The 11 very best subscription boxes for women that make good gifts 20 of the best first Mother's Day gifts you can give a new mom The 11 best Mother's Day gift baskets of 2024
In 1896, the store moved to a new 11-story skyscraper, the Reibold Building, at the corner of Fourth and Main streets; it operated there as the Elder & Johnston Company department store for over 60 years. [4] For most of its later history, its headquarters was located at 3155 El-Bee Road, Moraine, Ohio and from 1976 to 2015 it operated a ...
Commercial real estate has beaten the stock market for 25 years — but only the super rich could buy in. Here's how even ordinary investors can become the landlord of Walmart, Whole Foods or Kroger
The food is usually wrapped in plastic, aluminum foil, or paper and can be carried ("packed") in a paper bag ("sack"), plastic bag or lunchbox. Lunchboxes made out of metal, plastic or vinyl are popular. They provide a way to take heavier lunches in a sturdier box or bag, and are also considered more environmentally friendly than disposable ...
Back in 1974, a lunch from Meals on Wheels cost $1.75, and sponsors picked up what the neediest couldn’t afford. Now, one meal costs $4.75 if a client wants to pay it.