enow.com Web Search

  1. Ad

    related to: standard cost per unit formula in excel

Search results

  1. Results from the WOW.Com Content Network
  2. Cost–volume–profit analysis - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost–volume–profit...

    Total costs = fixed costs + (unit variable cost × number of units) Total revenue = sales price × number of unit These are linear because of the assumptions of constant costs and prices, and there is no distinction between units produced and units sold, as these are assumed to be equal.

  3. Direct material usage variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_usage_variance

    Let us assume that standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at € 60 per kg ( = € 120 per unit). Let us assume further that during given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost € 13,144. Under those assumptions direct material usage variance can be calculated as:

  4. Price variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Price_Variance

    Price variance (Vmp) is a term used in cost accounting which denotes the difference between the expected cost of an item (standard cost) and the actual cost at the time of purchase. [1] The price of an item is often affected by the quantity of items ordered, and this is taken into consideration.

  5. Direct labour cost variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_labour_cost_variance

    For example, assume that the standard cost of direct labor per unit of product A is 2.5 hours x $14 = $35. Assume further that during the month of March the company recorded 4500 hours of direct labor time. The actual cost of this labor time was $64,800, or an average of $14.40 per hour. The company produced 2000 units of product A during the ...

  6. Cost-plus pricing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost-plus_pricing

    Fixed costs do not generally depend on the number of units, while variable costs do. Step 2: Calculating unit cost. Unit cost = (total cost/number of units) Step 3a: Calculating markup price. Markup price = (unit cost * markup percentage) The markup is a percentage that is expected to provide an acceptable rate of return to the manufacturer. [3 ...

  7. Job costing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Job_costing

    An average cost per unit of product is then calculated for each job. Process costing systems assign costs to one or more production processes. Because all units are identical or very similar, average costs for each unit of product are calculated by dividing the process costs by the number of units produced.

  8. Unit price - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

    The average price per unit can be driven upward by a rise in unit prices, or by an increase in the unit shares of higher-priced SKUs, or by a combination of the two. An 'average' price metric that is not sensitive to changes in SKU shares is the price per statistical unit. [1] Price per statistical unit. Price per Statistical Unit ($) = Total ...

  9. Cost curve - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost_curve

    The long-run marginal cost (LRMC) curve shows for each unit of output the added total cost incurred in the long run, that is, the conceptual period when all factors of production are variable. Stated otherwise, LRMC is the minimum increase in total cost associated with an increase of one unit of output when all inputs are variable. [6]

  1. Ad

    related to: standard cost per unit formula in excel