Search results
Results from the WOW.Com Content Network
Here's the average cost per gallon of milk in these 12 US cities. More on AOL Finance: 9 sneaky psychology tricks companies use to get you to buy stuff 15 things you can stop wasting your money on
The cost of importing food to villages begins at 7¢ per pound (15¢/kg) and rises rapidly to 50¢ per pound ($1.10/kg) or more. The cost of delivering a 1 US gallon (3.8 L) of milk is about $3.50 in many villages where per capita income can be $20,000 or less. Fuel cost can exceed $8.00 per gallon.
The cost of delivering a gallon (3.8 L) of milk is about $3.50 in many villages where per capita income can be $20,000 or less. Fuel cost per gallon is routinely twenty to thirty cents higher than the contiguous United States average, with only Hawaii having higher prices. [142] [143]
In the early 1940's, the establishment of air service into southeast Alaska allowed the direct importation of fresh milk. This made Alaska dairying lose a great deal of its profitability. [6] In 1959, there were 525 dairy farms in the state. [7] From 1964 to 1980, the state's cattle population and milk production decreased.
Median cost in November: $4.19 Median cost in January: $3.95 Difference in cost: -$0.24 (-5.7%) Check Out: These 16 New Food Companies Are Changing the Way We Eat Brent Hofacker / Shutterstock.com
Amazon Fire TV 50-inch 4-Series 4K Smart TV, $320 (was $470), amazon.com JBL Bar 5.1 Channel 4K Ultra HD Soundbar with True Wireless Surround Speakers, $600 (was $800), amazon.com
These purchase prices are set high enough to enable dairy processors to pay farmers at least the support price for the milk they use in manufacturing these products. The 2002 farm bill (P.L. 107-171, Sec. 1501) mandated a support price of $9.90/ cwt , effective through December 31, 2007, when the program by law was scheduled to expire.
Discover the latest breaking news in the U.S. and around the world — politics, weather, entertainment, lifestyle, finance, sports and much more.