enow.com Web Search

  1. Ad

    related to: excel cost per unit formula

Search results

  1. Results from the WOW.Com Content Network
  2. Cost–volume–profit analysis - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost–volume–profit...

    Total costs = fixed costs + (unit variable cost × number of units) Total revenue = sales price × number of unit These are linear because of the assumptions of constant costs and prices, and there is no distinction between units produced and units sold, as these are assumed to be equal.

  3. Silver–Meal heuristic - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Silver–Meal_heuristic

    h: holding cost per unit per period. C(T) : the average holding and setup cost per period if the current order spans the next T periods. Let (r 1, r 2, r 3, .....,r n) be the requirements over the n-period horizon. To satisfy the demand for period 1 = The average cost = only the setup cost and there is no inventory holding cost.

  4. Economic order quantity - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Economic_order_quantity

    Ordering cost: This is the cost of placing orders: each order has a fixed cost , and we need to order / times per year. This is K D / Q {\displaystyle KD/Q} Holding cost: the average quantity in stock (between fully replenished and empty) is Q / 2 {\displaystyle Q/2} , so this cost is h Q / 2 {\displaystyle hQ/2}

  5. Cost-plus pricing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost-plus_pricing

    Markup price = (unit cost * markup percentage) Markup price = $450 * 0.12 Markup price = $54 Sales Price = unit cost + markup price. Sales Price= $450 + $54 Sales Price = $504 Ultimately, the $54 markup price is the shop's margin of profit. Cost-plus pricing is common and there are many examples where the margin is transparent to buyers. [4]

  6. Direct material usage variance - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Direct_material_usage_variance

    Let us assume that standard direct material cost of widget is as follows: 2 kg of unobtainium at € 60 per kg ( = € 120 per unit). Let us assume further that during given period, 100 widgets were manufactured, using 212 kg of unobtainium which cost € 13,144. Under those assumptions direct material usage variance can be calculated as:

  7. Gross margin - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Gross_margin

    Gross margin can be expressed as a percentage or in total financial terms. If the latter, it can be reported on a per-unit basis or on a per-period basis for a business. "Margin (on sales) is the difference between selling price and cost. This difference is typically expressed either as a percentage of selling price or on a per-unit basis.

  8. Break-even point - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Break-even_point

    The quantity, (), is of interest in its own right, and is called the Unit Contribution Margin (C): it is the marginal profit per unit, or alternatively the portion of each sale that contributes to Fixed Costs. Thus the break-even point can be more simply computed as the point where Total Contribution = Total Fixed Cost:

  9. Cost curve - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Cost_curve

    Average variable cost (AVC/SRAVC) (which is a short-run concept) is the variable cost (typically labor cost) per unit of output: SRAVC = wL / Q where w is the wage rate, L is the quantity of labor used, and Q is the quantity of output produced. The SRAVC curve plots the short-run average variable cost against the level of output and is ...

  1. Ad

    related to: excel cost per unit formula