enow.com Web Search

Search results

  1. Results from the WOW.Com Content Network
  2. School meal programs in the United States - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/School_meal_programs_in...

    States are given $0.11 per full price snack, $0.60 per reduced price snack, and $1.21 per free snack served in afterschool care programs. [25] [26] For fiscal year 2011, the cost of the SBP was $3 billion, compared with $10.8 million in 1970. The cost of the NSLP was $11.1 billion in 2011, compared with $70 million in 1947. [27]

  3. School meal - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/School_meal

    Students have to pay for cafeteria lunches; the cost of the meal varies by region. A student's family pays for half of the meal, while the school pays for the remainder. For example, a typical meal may cost $6, with the family paying $3 instead of the full price. [81] A well-known school catering subscription company in France is called ...

  4. UCLA student housing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/UCLA_student_housing

    Roughly 3,000 graduate students live in one of six UCLA-owned apartment complexes or communities. As of 2007, UCLA housed 26% of its graduate and professional students. [17] Hilgard House and Weyburn Terrace provide housing for single students. The other graduate units, located south of the 10 Freeway, provide family housing. [18] Weyburn Terrace.

  5. UCLA wants more students but has no room. So it's buying a ...

    www.aol.com/news/ucla-wants-more-students-no...

    UCLA, the nation's most applied-to university, wants to add more students but doesn't have room. So it's buying the Marymount California University campus to hold 1,000 more.

  6. LSU football tickets vs UCLA: Best prices for remaining ... - AOL

    www.aol.com/lsu-football-tickets-vs-ucla...

    LSU's home game versus UCLA has plenty of tickets available on StubHub for very affordable prices. Tickets are starting out at $15 for a single seat in the upper bowl.

  7. Do Fast Food Retailers Really Offer Value Meals? -- Savings ...

    www.aol.com/news/2013-05-13-did-you-know-fast...

    In general, a meal costs $5 to $7 at a fast food restaurant, but the cost of cooking at home averages out to $1.50 to $3 per person. That's a 40-79 percent savings for healthier, homemade food.

  8. UCLA School of Nursing - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/UCLA_School_of_Nursing

    The UCLA School of Nursing is a nursing school affiliated with UCLA, and is located in the Westwood neighborhood of Los Angeles, California. The school is housed in the Doris and Louis Factor Health Sciences Building, known as the Factor Building, on the south end of UCLA's 400-plus-acre campus, adjacent to the Ronald Reagan UCLA Medical Center .

  9. Breaking down the big numbers behind USC and UCLA's Big ... - AOL

    www.aol.com/news/breaking-down-numbers-behind...

    USC and UCLA athletes better get used to the idea of spending a lot of time outside California once the schools make the jump to the Big Ten.