Search results
Results from the WOW.Com Content Network
US$267 is spent by the average American annually on purchasing corn. [23] In 2015, one bushel of corn cost $3.50. [24] The value of individual corn farms varies from location to location, depending on the amount of bushels produced and the quality of corn. [25]
The Winchester bushel is the volume of a cylinder 18.5 in (470 mm) in diameter and 8 in (200 mm) high, which gives an irrational number, of approximately 2150.4202 cubic inches. [4] The modern American or US bushel is rounded to exactly 2150.42 cubic inches, a difference of less than one part per ten million.
Crop kg oil/ha/yr litres oil/ha lbs oil/acre US gal/acre Coldest hardiness zone. Warmest hardiness zone maize (corn) : 147 172 129 18 3 11 cashew nut: 148 176 132
An RFA lobby document states that "In a January 2007 statement, the USDA Chief Economist stated that farm program payments were expected to be reduced by some $6 billion due to the higher value of a bushel of corn. [32] Corn production in 2009 reached over 13.2 billion bushels, and a per acre yield jumped to over 165 bushels per acre. [33]
Other analysts say it adds around 20 percent, or just under 80 cents per bushel at current prices. Those estimates hint that $4 per bushel corn might be priced at only $3 without demand for ethanol fuel." [16] University of Wisconsin researchers determined the RFS caused corn prices to be 30% higher and other crops 20% higher. [17]
The U.S. has doubled corn yields over the last 40 years and expects to double them again in the next 20 years. With twice as much corn from each acre, corn can be put to new uses without taking food from the hungry or causing deforestation. US consumers buy things like corn flakes where the cost of the corn per box is around 5 cents. Most of ...
Comparing 2008 to 2003, Alan Tiemann of Seward, a Nebraska Corn Board member, said that ethanol plants produce 15 percent more ethanol from a bushel of corn and use about 20 percent less energy in the process. At the same time, corn growers are more efficient, producing more corn per acre and using less energy to do so. [4]
Examples of decreasing agriculture prices include: By 1933, cotton was only 5.5 cents per pound, corn was down 19.4 cents per bushel, and hogs declined to $2.94 instead of their respective 1909–1914 average prices of 12.4 cents per pound, to 83.6 cents per bushel, and $7.24 per hog.