enow.com Web Search

  1. Ad

    related to: unit price vs selling fee amount worksheet template free

Search results

  1. Results from the WOW.Com Content Network
  2. Unit price information in supermarkets - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price_information_in...

    Unit price information printed on supermarket shelf labels (price tickets) illustrates the quantity of product by a unit of measure (price per 100 g, price per 100 ml). Unit pricing was originally designed as a device to enable customers to make comparisons between grocery products of different sizes and brand, hence enabling informed purchase ...

  3. Unit price - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_price

    Seller Two offers widgets at a unit price of $5. Seller Three offers widgets at a unit price of $4. Buyer uses unit price to value the packages offered by each of the three sellers and finds that Seller Three offers widgets at the best value, the best price. Unit price is a common form of valuation in sales contract for goods sold in bulk ...

  4. List price - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/List_price

    This 1916 advertisement distinguishes the list price and a lower our special price.. The list price, also known as the manufacturer's suggested retail price (MSRP), or the recommended retail price (RRP), or the suggested retail price (SRP) of a product is the price at which its manufacturer notionally recommends that a retailer sell the product.

  5. Unit cost - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Unit_cost

    The unit cost is the price incurred by a company to produce, store and sell one unit of a particular product. Unit costs include all fixed costs and all variable costs involved in production. Cost unit is a form of measurement of volume of production or service.

  6. Invoice price - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Invoice_price

    That price is usually called the manufacturer's suggested retail price (MSRP), list price or recommended retail price (RRP) of a product and is the price which the manufacturer recommends that the retailer sell the product for. The retail price is normally around 2.5 to 3 x the trade or wholesale price, depending on the markup of the retailer ...

  7. Fixed-price contract - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Fixed-price_contract

    According to the PMBOK (7th edition) by the Project Management Institute (PMI), Fixed Price Incentive Fee Contract (FPIF) is a "type of contract where the buyer pays the seller a set amount (as defined by the contract), and the seller can earn an additional amount if the seller meets the defined performance criteria".

  8. Markup (business) - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Markup_(business)

    The total cost reflects the total amount of both fixed and variable expenses to produce and distribute a product. [1] Markup can be expressed as the fixed amount or as a percentage of the total cost or selling price. [2] Retail markup is commonly calculated as the difference between wholesale price and retail price, as a percentage of wholesale ...

  9. Gross margin - Wikipedia

    en.wikipedia.org/wiki/Gross_margin

    Gross margin can be expressed as a percentage or in total financial terms. If the latter, it can be reported on a per-unit basis or on a per-period basis for a business. "Margin (on sales) is the difference between selling price and cost. This difference is typically expressed either as a percentage of selling price or on a per-unit basis.

  1. Ad

    related to: unit price vs selling fee amount worksheet template free